Kolokvium s Petrom Kopeckým Aneb pohľad na rolu diplomata z etického hľadiska

Do miestnosti vošiel veľmi energický, sympatický, starší pán, ktorý nás hneď na prvý pohľad očaril svojou osobnosťou. Najskôr sme sa navečerali, ako to už býva zvykom, a potom sme sa spoločne odobrali do knižnice, kde sme strávili hodinku a pol výborným rozhovorom s pánom Kopeckým.

 

Peter Kopecký je docentom na Inštitúte FSEV UK. Je bývalým  veľvyslancom  SR v Rumunsku a Moldavskej Republike. Zaoberá sa dejinami diplomacie a zahraničnou politikou SR. A nám, do Kolégia prišiel porozprávať o živote diplomata v zahraničí a o tom, ako to v skutočnosti (ne)funguje.

Mali sme možnosť počuť množstvo zaujímavých skúseností z jeho diplomatického života, keď pôsobil v Rumunsku a ako sa mu k tejto roli podarilo dostať. Tiež nám porozprával o svojich úspechoch- ako napríklad výstavba cesty, ktorá pomohla aj Slovákom žijúcim v Rumunsku.

Väčšina debaty sa však týkala práve pohľadu na etiku v diplomatických kruhoch, ktorá nebola až taká optimistická, ako by sme možno očakávali. Dozvedeli sme sa o mnohých detailoch a výzvach, ktorým slovenská diplomacia čelí a ktoré nie je jednoduché vyriešiť. Jeho pohľad na vec je veľmi neštandardný, vonkoncom nie bežný a možno aj práve preto nás jeho humorné a zároveň realistické rozprávanie zaujalo.

Na otázku, ako s neetickým správaním sa  v diplomacii môžeme bojovať my ´obyčajní ľudia´, nám pán Kopecký odporučil, aby sme sa „vŕtali“ vo všetkom, o čom vieme, písali blogy a ukázali, že sa o to, čo sa deje naozaj zaujímame a že máme právo na informácie, ktoré sa k nám bežne z Ministerstva zahraničných vecí nedostanú (samozrejme, pokiaľ to nie sú úspechy, ktorými by sa mohli chváliť).

 }

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *