V lete 2021 sa Letná univerzita uskutoční opäť

Už 15. ročník prebehne 1.-8. augusta 2021 v Ivanke pri Dunaji.

Prihlasovanie spustíme už čoskoro!

Nenechaj si to ujsť  – sleduj náš Facebook a Instagram.

Najlepší svetoví učitelia: SOKRATES, PLATÓN, ARISTOTELES ČI CICERO
– spoločne sa pokúsime porozumieť ich myšlienkam

NAVRHNI RIEŠENIE.

Budeš mať možnosť vžiť sa do kože zákonodarcu a navrhnúť riešenie aktuálnych problémov.

Po LUNI bude pre teba svet zaujímavejší a prístupnejší. Budeš mať silnú motiváciu ďalej objavovať a hľadať pravdu.

Nezaujíma nás, či máš najlepšie vysvedčenie.

Hľadáme študentov,

ktorí sú vnímaví a chcú kriticky myslieť, aj keď to niečo stojí

ktorí sú pripravení zdôvodňovať svoje konanie druhým

ktorí potrebujú počuť a zvážiť dôvody, aby vykonali niečo, čo sa od nich žiada

ktorí nie sú ľahostajní voči svetu okolo nich

pre ktorých je dôležitá osobná sloboda aj proti vôli väčšiny

s odvahou riskovať, vyjsť zo seba a budovať autentické priateľstvá

„Letná univerzita je skvelým príkladom toho, že aj obyčajné veci sa dajú robiť inak, lepšie, zábavnejšie. Nenásilné učenie, rôznorodé semináre, každodenná príležitosť na zlepšenie sa v argumentácii, debaty, na ktoré nemám v normálnom živote vhodných partnerov – to všetko vyvážené voľnočasovými aktivitami, hrami a športom s úžasnými ľuďmi z celého Slovenska.“

Ivana Ivanováúčastníčka LUNI

„Letná univerzita mi umožnila objaviť Kolégium a s ním aj nový level poznávania a vzdelávania. To všetko v kruhu inšpiratívnych mladých, ktorí i na kaštieľnu strechu večer sadnú, i diskutujú celé hodiny o morálnosti eutanázie. “

Matúš Ďuraňaúčastník LUNI

„Letná univerzita bola krásnym zakončením mojich prázdnin. Spoznala som super ľudí, s ktorými sme viedli intelektuálne debaty rôzneho druhu, hrali sme sa, spievali sme si, športovali sme… Na prednáškach som sa dozvedela veci, ktoré ma v normálnej škole nikdy nenaučia a začala som viac rozmýšľať nad vecami. A nikdy by mi nenapadlo, že Batman môže byť taký zaujímavý :D. Inak povedané, Letná univerzita bola proste SUPER!“

Monika Gašparováúčastníčka LUNI

14. ročník Letnej univerzity o etike, politike a kultúre pre študentov stredných škôl

1. – 9. august 2020 v kaštieli v Ivanke pri Dunaji

AKO VYZERÁ LUNI?

prednášky a semináre

Prednášky aj v lete? Toho sa vôbec neboj! Čas s lektormi ti ujde ako voda. Dozvieš sa viac o tom, čo je parlament, a ako rokujú zákonodarcovia. Vycvičíš sa v debatnej súťaži alebo sa zlepšíš v rétorike. A aké bývajú témy seminárov? Nuž, veľmi praktické: Aké hodnoty určujú súčasnú spoločnosť? Existuje svet? Ako skúmať spoločnosť? Prečo žijem a zomieram? A mnoho ďalších.

diskusie

S hosťami ako sú napríklad František Mikloško alebo Juraj Šeliga. Alebo s Martinom Luteránom či Matúšom Sitárom o tom, čo je vlastne filozofovanie a či je na niečo dobré. Alebo s Pavlom Kosnáčom o tom, čo všetko sa dá zažiť na misii v Iraku alebo Sýrii.

výlety

Vieme, čo je v lete dôležité. Veľa pohybu, slnko a dobré jedlo. Preto na Letnej univerzite okúsiš chutnú domácu stravu, veľa pohybu, hranie frisbee v parku pri kaštieli, futbalu, možno aj plávanie na loďkách, lasertag, lezenie. Naozaj veľa zábavy :)

O čom budeme diskutovať?

Etika

Čo potrebujem vedieť, aby som vedel rozlíšiť, či to, čo chcem urobiť, je správne? Konám správne, ak robím veci iba preto, že ich chcem? Som zodpovedný za všetky dôsledky svojho konania? Môžu byť interupcie legálne, ak sú nemorálne? Ak si trpiace zviera zaslúži ranu z milosti, prečo by aj človek nemal mať právo na eutanáziu? Cirkev učí, že sex pred manželstvom je zlý. Má tento postoj oporu aj v rozume?

Politika

Kto odmieta intrigy, zvykne povedať, že do veci neťahá politku. Môže byť politika aj čistá? Je dobrý politik ten, ktorý má najväčšiu moc? Treba poslúchať zákony aj vtedy, keď s nimi nesúhlasíme? Čo treba urobiť, aby sa demokracia nezvrhla na tyraniu väčšiny? Čo presne znamenajú izmy v politike? Prikláňam sa k socializmu, liberalizmu, konzervativizmu…? Má byť cirkev oddelená od štátu?

Metafyzika

Môže veda odpovedať na otázku, či existuje Boh? Je rozumné veriť? Čo znamená, keď sa povie, že človek má dušu? Ako vieme, či nežijeme v matrixe? Čo chcel Platón povedať podobenstvom o jaskyni? Je to dôležité? Naozaj Kant pochoval metafyziku? Prečo je metafyzika najdôležitejšia filozofická disciplína? Môžem porozumieť Aristotelovi, aj keď nemám IQ 150?

Navrhni riešenie!

Počas modelového parlamentu dostaneš príležitosť prezentovať svoj vlastný návrh zákona.

Každý z nás má vo svojom okolí niečo, čo by rád zmenil. Každý z nás je so súčasným stavom nespokojný.

Preto sme tu.

Preto je súčasťou Letnej univerzity aj modelový parlament, na ktorom účastníci podávajú svoje návrhy, rokujú o nich a snažia sa presvedčivo a logicky argumentovať. Pretože sa musíš vedieť postaviť za svoj názor a ukázať, prečo by ho mal niekto podporiť. Pretože nikdy nevieš, kedy dostaneš príležitosť svoj návrh zákona prezentovať aj v skutočnom parlamente.

Ivankopolis

Štát, ktorý ožíva vždy v lete, bude mať už 15 rokov!

Ivankopolis sa nachádza v priestoroch kaštieľa v Ivanke pri Dunaji, ktorý je sídlom Kolégia Antona Neuwirtha. Obyvateľmi Ivankopolisu sú všetci účastníci LUNI – účastníci starších ročníkov sa domov do Ivankopolisu vracajú na návštevy veľmi radi.

Výnimočné prostredie pôvodne rokokového kaštieľa z 2. polovice 18. storočia a park, ktorý ho obkolesuje sú ako stvorené pre psychický aj fyzický relax a osobnostný rast. Počas LUNI bude o teba kompletne postarané: aj čo sa týka ubytovania, aj čo sa týka stravy. Prakticky ti okrem poplatku nevzniknú ďalšie náklady.

S kým budeš diskutovať?

Mgr. Matúš Sitár, PhD.

Mgr. Matúš Sitár, PhD.

Kurz metafyziky

Matúš vyštudoval kresťanskú filozofiu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. Zaoberá sa starovekou a stredovekou filozofiou so zameraním na metafyziku, etiku a vzťah filozofie a teológie. V súčasnosti vyučuje morálnu a politickú filozofiu a aj teológiu v Kolégiu Antona Neuwirtha. Popri tom prekladá texty a knihy z latinčiny aj angličtiny. S manželkou a dvoma deťmi bývajú v Trnave.

Mgr. Martin Luterán M. Jur, M.Phil., D.Phil.

Mgr. Martin Luterán M. Jur, M.Phil., D.Phil.

Kurz etiky

Martin vyštudoval právo na Univerzite Komenského a právnu filozofiu na Oxfordskej univerzite v Anglicku, kde získal aj doktorát. Vo svojom výskume sa venoval vzťahu práva a morálky, obzvlášť v kontexte ľudských práv. Je spoluzakladateľom a rektorom Kolégia Antona Neuwirtha, kde učí etiku a morálnu filozofiu. Pravidelne tiež prednáša na podujatiach po celom Slovensku. S manželkou a synčekom žijú v Ivanke pri Dunaji.

Kto sa môže prihlásiť?

LETNÁ UNIVERZITA O ETIKE, POLITIKE A KULTÚRE  pre študentov stredných škôl bude mať už 14 rokov.
Každý rok je naplnená zaujímavými a pútavými prednáškami, diskusiami a seminármi o etike, metafyzike, politike a kresťanstve. S učiteľmi, ktorí sú ti vždy nablízku – dopoludnia s tebou diskutujú, potom obedujú a neskôr hrajú frisbee.

Koná sa každoročne na konci leta a organizuje ju Kolégium Antona Neuwirtha v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera. Len vďaka ich finančnej podpore ťa 9 pútavých dní Letnej univerzity stojí iba 129 €.

Ak si študentom 1. až 5. ročníka strednej školy, neváhaj a prihlás sa!
Letnej univerzity sa každý rok zúčastní iba 20 študentov.

Prihlás sa na LUNI

Počet účastníkov je obmedzený na 20. Prihlás sa ešte dnes, aby si si zarezervoval svoje miesto.

Posledný termín na prihlásenie sa je 1. júl 2020 o 23:59.

LUNI 2020

Tvoja prihláška na Letnú Univerzitu 2020. Prihlás sa ešte dnes! Prijať môžeme len 20 účastníkov.
  • Potrebujeme iba v prípade, že ešte nemáš 18. Ak už 18 máš, napíš znova svoj e-mail.