DO MINULÉHO ROČNÍKA SÚŤAŽE SOFIA SA ZAPOJILO 120 ŠTUDENTOV. ĎAKUJEME!

Preži svoju mladosť hodnotne.

SOFIA je esejistická súťaž pre študentov stredných škôl. V súťaži pokračujeme aj tento rok! Dôležité informácie už čoskoro!

O ČOM MÁ BYŤ TVOJA ESEJ?

Tu a teraz prežívame globalizáciu v priamom prenose. Hranice medzi štátmi strácajú svoj význam a na tie kultúrne, ako sa zdá, tiež zabúdame. Má ešte v dnešnej dobe vôbec zmysel zamýšľať sa nad jedinečnosťou našej národnej kultúry?

Obliekame sa do celosvetových  módnych značiek, na večeru si môžme dať čínu, hamburger alebo falafel. Poteší nás, keď Sagan vyhrá už tretie majstrovstvá a keď Zuzulová stojí na stupienku víťazov. Pri hokeji aj vytiahneme slovenské vlajky a jemne si nimi zamávame. Pri nápeve hymny nám aj slza vyhŕkne a radi si dáme status o tom, aké sú slovenské hory, Slovenky a “slovenské autá” pekné.

Má dnes národná hrdosť, miesto v živote bežného človeka? Alebo je to už len prežitok, ktorý pomaly odumiera? Kde sa má naša národná hrdosť prejavovať a kde má za cenu globalizácie radšej zamĺknuť? Je potrebné národnú hrdosť u Slovákov pestovať?

Vyzývame Ťa, aby si vo svojej eseji odpovedal na otázku:

JE NÁRODNÁ HRDOSŤ

V SÚČASNOSTI POTREBNÁ?

“Sofia mi sprostredkovala poznanie s novými ľuďmi, s ktorými som dodnes stále v kontakte a zároveň obohatila o témy a prístupy, ktoré ma priviedli ku štúdiu v Kolégiu. Neľutujem!”

účastníčka Sofie

“Rozdiel medzi dobrou prácou a dokonalou prácou je, že dokonalá práca neexistuje. Som rád, že Sofia ma prinútila napísať nedokonalú esej a nastavila ma na cestu vzdelávania sa vo veciach, o ktorých som nevedel, že sú pre môj život tak potrebné.”

účastník Sofie

“Sofia mi dala možnosť, ako sa pozrieť na vec z viacerých strán a hlbšie sa zamyslieť nad zložitou témou. Nad takou, nad ktorou by som sa inak nezamysela…”

účastníčka Sofie

“SOFIA mi ukázala, že aj prednášky môžu byť pre žiakov zaujímavé, že argumentáciu a kritické myslenie dokáže pochopiť a používať každý z nás, že učenie môže byť zábava a klasické zaužívané hry sú príliš nudné, keď máte okolo seba takých neskutočných ľudí, akí sa vyskytli v jednom čase na Donovaloch!”

účastník Sofie

“Získala som kolektív priateľov, s ktorým sme do neskorej noci, skorého rána a niektorí i do neskorého rána hrali všetky možné hry a veľmi sme sa pritom zabávali.”

účastníčka Sofie

“Cítila som sa ako špongia, ktorá nasáva všetko nové, čo jej ponúkajú ostatní učastníci, organizátori a samotní prednášajúci z KAN-u, ktorí tam s nami boli a venovali sa nám.”

účastníčka Sofie

“SOFIA vytvorila atmosféru, ktorá nás priťahovala k rozmýšľaniu a spoznávaniu podstaty veci.”

účastník Sofie

“Tri dni plné prednášok a diskusií, dve prebdené noci plné hier a zábavy, jeden nezabudnuteľný víkend so skvelými ľuďmi z celého Slovenska.. To je pre mňa SOFIA.”

účastník Sofie

“Téma eseje ma donútila v dnešnom uponáhľanom kolobehu aktivít spomaliť a nad niečím sa naozaj zamyslieť. To isté mi dal aj náš spoločný víkend – priestor vypnúť a uniknúť zo stereotypu do celkom iného sveta.”

účastník Sofie

“Mne osobne priniesol víkend so SOFIOU veľa priateľov, rozšíril obzory, otvoril mi cestu k novým možnostiam a dal mi nový pohľad na ľudí aj život samotný. Táto „súťaž“ je jednoducho unikátna, jediná svojho druhu.”

účastník Sofie

“Téma esejistickej súťaže ma donútila si tak trochu zafilozofovať a preverila schopnosť vyjadriť svoje myšlienky na papieri.”

účastníčka Sofie

PREČO PÍSAŤ FILOZOFICKÚ ESEJ?

Lebo písanie eseje nás učí lepšie myslieť.

Lebo nachádzame odpovede na dôležité otázky.

Lebo láska (philia) k pravde a múdrosti (sophia) nám pomáha lepšie žiť.

CENY V SÚŤAŽI

FINÁLOVÝ VÍKEND

Finalisti sa stretnú na víkendovom pobyte na Donovaloch 12. – 14. apríla 2019

Pre finalistov je pripravená súťaž autorských čítaní, diskusia podľa Slovenskej debatnej asociácie, dva filozofické semináre. Rovnako ich čaká veľa zábavy a športu – možno neskorá lyžovačka, či jarné frisbee, nezáväzné diskuse a mnoho ďalších perfektných aktivít.

Finalisti majú možnosť stretnúť sa s tímom Sofie a s niektorými porotcami. Finálový víkend sa uskutoční na Donovaloch 12. – 14. apríla 2019.

V prípade postupu do finále, je výhra podmienená účasťou na finálovom víkende na Donovaloch.

Na tejto finálovej víkendovke prebehne aj vyhodnotenie esejistickej súťaže SOFIA 2019.

Má SOFIA zmysel?

“Nie je veľa okamihov, ktoré sa mi do pamäte vryli tak, ako vytváranie mojej eseje do súťaže Sofia. Samotné písanie sa mi podarilo vtesnať do jedného veľmi dlhého februárového večera, avšak pri písaní Sofie som si uvedomila, že najväčšiou prácou boli zrejme minúty a hodiny cestovania vlakom, keď som o téme mohla so zavretými očami premýšľať a “filozofovať”.

Filozofia, túžba klásť si stále nové otázky a hľadať pravdu, sa vďaka Sofii stala novou súčasťou môjho života. Je to ako v tých detských rozprávkach, keď otvoríte staré dvere do tajomnej komnaty. Sofia mi pomohla objaviť v sebe zabudnutú komnatu plnú nezodpovedaných otázok, ktoré posúvajú vpred. Zrazu máte pred očami nový svet, ktorý vás pozýva objavovať a žasnúť. Esej a jej štruktúra mi boli veľkou pomocou, ako zdieľať myšlienky, či interpretáciu myšlienok ľudí predo mnou s ostatnými. Sofia je podľa mňa zároveň akýmsi štartom pre vytvorenie spoločenstva ľudí, ktorí sa vás snažia pochopiť a hľadať pravdu spolu s vami. Najväčšou odmenou je preto možno práve zúčastnenie sa na finálovom víkende, či na LUNI.

Som veľmi vďačná za túto skúsenosť, o ktorej môžem bez výčitiek povedať, že mi zmenila život. Ak uvažujete, či ísť do toho, nájdite v sebe odvahu a prekonajte obavy či lenivosť. Stojí to za to!”

Sára Dobrovodská1. miesto v 7. ročníku súťaže SofiaPrečítaj si rozhovor so Sárou

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE

  • Esej (nepodpísaný text bez kontaktných údajov) pošli najneskôr do polnoci 28. februára 2019 pomocou formulára.
  • Minimálny rozsah eseje je 800 slov, maximálny rozsah 1200 slov.
  • Argumentačná esej je text s pevnou štruktúrou (úvod, jadro a záver), ktorá pomocou argumentov a dôkazov (príklady, štatistiky, hodnoverné zdroje…) obhajuje názor autora. Pozri si ešte raz radu Ako napísať dobrú argumentačnú esej.
  • Odporúčame využiť relevantnú literatúru. Dávaj však pozor, aby citácie a parafrázy jasne odkazovali na zdroj, z ktorého si čerpal. V prípade zisteného plagiátorstva bude tvoja esej vylúčená zo súťaže.
  • Cituj podľa tohto návodu: Ako citovať v eseji
  • Do súťaže môžeme zaradiť iba jednu tvoju esej.
  • Prihlásením do súťaže vyjadruješ svoj súhlas so spracovaním tvojich osobných údajov. Prečítaj si Vyhlásenie súhlasu so spracovaním osobných údajov.
  • Máš otázky? Spýtaj sa nás na tatiana.takacova@kolegium.org.

Prečítaj si víťazné eseje Sofia 2018

POROTA

SPONZORI A PARTNERI

KONTAKT

Chceš sa niečo spýtať? Určite nám napíš, radi Ti odpovieme :)

tatiana.takacova@kolegium.org

Stránku Sofie si pozeráš vďaka: