SOFIA 2019 web baner

SOFIA je esejistická súťaž pre študentov stredných škôl. Napíš esej do 28. 2. 2019 a vyhraj parádne ceny!

O ČOM MÁ BYŤ TVOJA ESEJ?

,,Myslím, že to bol prosto hlupák,” povedal člen rady Tompkins. ,,Bol nanič. Vôbec nebol spoločnosti k úžitku.”

,,Ja neviem,” ozval sa Atkins, bezvýznamný riaditeľ školy. ,,Nie som si tým taký istý. Záleží na tom, čomu hovoríte úžitok.”

,,Nebol k žiadnemu praktickému a ekonomickému úžitku,” opáčil Tompkins. ,,Keby ste vy učitelia rozumeli svojmu remeslu, určite z neho mohlo byť užitočné koliesko. Ale vy tomu nerozumiete, a tak nám vychovávate takýchto zbytočných ľudí. Keby som túto zem riadil ja, dal by som jemu podobným nejakú prácu, na ktorú stačia, napríklad umývať riady vo verejnej jedálni alebo tak nejak a dohliadol by som, aby to robili poriadne. Alebo by som ich odstránil. Jeho by som odstránil už dávno.”

….

“Vy si teda myslíte, že maľovanie nemá žiadnu cenu, že nestojí za zachovanie, zdokonaľovanie, dokonca ani za využitie?”

Tento úryvok je v závere krátkej poviedky od J.R.R. Tolkiena, autora diel Pán prsteňov či Hobit. Poviedka sa volá List od Nimrala alebo aj Leaf by Niggle a udáva istú myšlienkovú niť, ktorá nás konfrontuje s mnohými témami. Jednou z nich je aj samotné umenie.

Čo si o tom myslíš ty? Napíš nám to do eseje na tému:

JE UMENIE UŽITOČNÉ?

PREČO PÍSAŤ FILOZOFICKÚ ESEJ?

Lebo písanie eseje nás učí lepšie myslieť.

Lebo nachádzame odpovede na dôležité otázky.

Lebo láska (philia) k pravde a múdrosti (sophia) nám pomáha lepšie žiť.

CENY V SÚŤAŽI

SOFIA 2019 ceny

FINÁLOVÝ VÍKEND

Finalisti sa stretnú na víkendovom pobyte na Donovaloch 12. – 14. apríla 2019

Pre finalistov je pripravená súťaž autorských čítaní, diskusia podľa Slovenskej debatnej asociácie, dva filozofické semináre. Rovnako ich čaká veľa zábavy a športu – možno neskorá lyžovačka, či jarné frisbee, nezáväzné diskuse a mnoho ďalších perfektných aktivít.

Finalisti majú možnosť stretnúť sa s tímom Sofie a s niektorými porotcami. Finálový víkend sa uskutoční na Donovaloch 12. – 14. apríla 2019.

V prípade postupu do finále, je výhra posdmienená účasťou na finálovom víkende na Donovaloch.


S účasťou na finálovom víkende je spojená aj časť nákladov na ubytovanie a stravu, vo výške 50€, ktoré si postupujúci hradia vo vlastnej réžii.


V prípade, že ste postúpili a účasť na finálovom víkende si z tohto dôvodu dovoliť nemôžete, napíšte nám, prosím, na sofia@kolegium.org. Všetky takéto prípady budeme riešiť individuálne.

Na tejto finálovej víkendovke prebehne aj vyhodnotenie esejistickej súťaže SOFIA 2019.

Má SOFIA zmysel?

“Nie je veľa okamihov, ktoré sa mi do pamäte vryli tak, ako vytváranie mojej eseje do súťaže Sofia. Samotné písanie sa mi podarilo vtesnať do jedného veľmi dlhého februárového večera, avšak pri písaní Sofie som si uvedomila, že najväčšiou prácou boli zrejme minúty a hodiny cestovania vlakom, keď som o téme mohla so zavretými očami premýšľať a “filozofovať”.

Filozofia, túžba klásť si stále nové otázky a hľadať pravdu, sa vďaka Sofii stala novou súčasťou môjho života. Je to ako v tých detských rozprávkach, keď otvoríte staré dvere do tajomnej komnaty. Sofia mi pomohla objaviť v sebe zabudnutú komnatu plnú nezodpovedaných otázok, ktoré posúvajú vpred. Zrazu máte pred očami nový svet, ktorý vás pozýva objavovať a žasnúť. Esej a jej štruktúra mi boli veľkou pomocou, ako zdieľať myšlienky, či interpretáciu myšlienok ľudí predo mnou s ostatnými. Sofia je podľa mňa zároveň akýmsi štartom pre vytvorenie spoločenstva ľudí, ktorí sa vás snažia pochopiť a hľadať pravdu spolu s vami. Najväčšou odmenou je preto možno práve zúčastnenie sa na finálovom víkende, či na LUNI.

Som veľmi vďačná za túto skúsenosť, o ktorej môžem bez výčitiek povedať, že mi zmenila život. Ak uvažujete, či ísť do toho, nájdite v sebe odvahu a prekonajte obavy či lenivosť. Stojí to za to!”

Sára Dobrovodská1. miesto v 7. ročníku súťaže SofiaPrečítaj si rozhovor so Sárou

PRAVIDLÁ SÚŤAŽE

  • Esej (nepodpísaný text bez kontaktných údajov) pošli najneskôr do polnoci 28. februára 2019 pomocou formulára.
  • Minimálny rozsah eseje je 800 slov, maximálny rozsah 1200 slov.
  • Argumentačná esej je text s pevnou štruktúrou (úvod, jadro a záver), ktorá pomocou argumentov a dôkazov (príklady, štatistiky, hodnoverné zdroje…) obhajuje názor autora. Pozri si ešte raz radu Ako napísať dobrú argumentačnú esej.
  • Odporúčame využiť relevantnú literatúru. Dávaj však pozor, aby citácie a parafrázy jasne odkazovali na zdroj, z ktorého si čerpal. V prípade zisteného plagiátorstva bude tvoja esej vylúčená zo súťaže.
  • Cituj podľa tohto návodu: Ako citovať v eseji
  • Do súťaže môžeme zaradiť iba jednu tvoju esej.
  • Prihlásením do súťaže vyjadruješ svoj súhlas so spracovaním tvojich osobných údajov. Prečítaj si Vyhlásenie súhlasu so spracovaním osobných údajov.
  • Máš otázky? Spýtaj sa nás na monika.kmetova@kolegium.org.

Prečítaj si víťazné eseje Sofia 2018

POROTA

SPONZORI A PARTNERI

KONTAKT

Chceš sa niečo spýtať? Určite nám napíš, radi Ti odpovieme :)

monika.kmetova@kolegium.org

Stránku Sofie si pozeráš vďaka: